Visco Yataklar Sağlıklı mı?

Visco yataklarda akıllı sünger dediğimiz çok özel bir sünger kullanılıyor. Altlarına yay koyuyorlar ya da yüksek dansitede poli üreten sünger koyuyorlar ve uyku kalitesini arttırıyorlar. Yaylı yatağın en iyi özelliği etki ve tepki olayıdır. Siz yataklardaki tepkiyle dönersiniz. Yaylı yataklarda uyum çok önemlidir. Kalça ve omuzlar boşlukta kalabilir. Gecede otuz kırk defa dönmemizin sebebi rahat edemememizdir. Sünger malemesi visco yataklarda yorgun kalkmıyorsunuz. Lateks yataklardaki tek fark visco yataklara göre delikli olup hava akımını hızlı sağlayabilen bir malzemeden yapılmış olmasıdır. Visco yatağın tam tersine çökme yerine ittirme hissi verir lateks yataklar.
Aralarındaki tek fark full ortopedik yataklarda altlarındaki yay sitemleri birebir full ve yarı ortopedikte aynı sadece üste koyulanlarda full ortopedik yataklarda daha sert, yarılarda daha yumuşak oluyor. Omurga ve boyunda sorun yaşayanlar full ortopedik yatakları öneriyoruz. Full ortopedik yatak kullanımında sizleri rahat ettirecek pek çok tercih bulunmaktadır.
İşbir Sünger Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Metin Gültepe, Ankara ve İzmir’deki iki sünger fabrikasında yıllık 22 bin ton sünger üretim kapasitesine sahip olduklarını belirterek, 1997’den beri yatak üretimi de yaptıklarını hatırlattı. Gültepe şöyle konuştu: “İşbir Yatak çok hızlı büyüdü. Şu anda İşbir Sünger ve yatak olarak 110 milyon dolar ciromuz var. Bunun 35 milyon daları İşbir yatak cirosu. Konjonktür çok bozulmazsa 2015’in ilk yarısında halka arz düşünüyoruz. Başlangıcı zaten çok ortaklı olan grubumuzun vizyonu da halka arz için uygun.”
İşbir Holding’in Balıkesir’deki diğer iştirak şirketi İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.’nin de de son dönemde ihracata odaklandığını anlatan Metin Gültepe, “Bu şirketimizin ihracatı cirosunun yüzde 60’ına dayandı. Burada tüm sanayiciler için ‘big bag’ türü ‘çuval’ üretiyoruz. Bu şirketimizde ihracatın da desteği ile aylık ciromuzu 5 milyon Euro’ya yükselttik” diye konuştu.
İran’da Bern adıyla 45 mağaza ürünlerimizi satıyor ama en iyi pazarımız Avrupa. Hollanda’da büyük bir depomuz, Belçika’da şirketimiz ve markamız var. İç pazara internetten başladık. Fırsat sitelerinden 4 günde 299 liradan 2 bin visco yatak sattık.
BERNA İlter, şöyle devam ediyor: “Katalog hazırladım; dünyada kaç çeşit yatak varsa koydum. Almanya’da fuara katıldık. Çok büyük sipariş aldık. Hemen Kayseri’de 6 bin 500 metrekarelik yer tuttuk. Bitmiş yatak ihracatı zordu. Havaleli ürün. Özel pres yaptırdım yayları sıkıştırarak süngeri rulo yaparak 100 yerine 500 yatak sığdırdım. Avrupa’da işçilik yatak kılıfında yoğunlaşmıştı ve çok pahalıydı. ‘Kılıf ihraç edelim’ dedim. İngiltere’yle başladık, ihracatımız patladı. Kılıf işinde de çok büyüdük. Avrupa’da her yere ürün yapar olduk.”
İŞBİR’in Türkiye’de ilk visco sünger üretimi yapan firma olduğunu hatırlatan Metin Gültepe, “Yıllık Ar-Ge harcamızda Türkiye genel ortalamasının iki katı” dedi. Türkiye’nin ilk ziraat yataklarını (İnek Yatağı) üreten firmanın da İşbir olduğunu belirten Gültepe şöyle konuştu: “2013’te bu ürün grubumuzdan 2.5 milyon dolar ciromuz vardı, bu yıl 4.5 milyon dolara çıkıyor. Üstelik, gerekli hammadde de bizim sünger üretimimizden çıkan firelerden sağlanıyor. Bu yataklar süt verimini yüzde 30 artırıyor.”
Sources: Japonlarla otoya sünger fabrikasıVisco yatak fiyatları.

Fikrini söyle

*