Sprey Boyayla Mobilya Boyama

Öncelikle boya satın almalısınız. Boya konusunda en çok tercih edilen çeşit hiç kuşkusuz sprey boyadır. Sprey boya renkleri ve dokular arasında iyi bir örtü oluşturarak hoş bir ortam sağlar. Platsik, metal, ahşap, hasır gibi tüm yüzeyler üzerine sprey boya uygulanabilir. Mobilyalarınıza sprey boya uygulamak için temel adımlar bulunmaktadır.

Kullanacağınız sprey boyayı seçin. Çalıştığınız mobilya türü için doğru sprey boyayı seçtiğinizden kesinlikle emin olun. Örneğin dış mekan mobilyası boyayacaksanız dış mekan için özel üretilmiş mobilyaları için özel sprey boya satın alabilirsiniz. Hoşunuza giden bir boya olması da önemli, kararsız kalırsanız bir uzmandan yardım da istemekten çekinmeyin.

Gerekirse mobilyanızı sabun ve su ile iyice yıkayın. Sprey boyaya başlamadan önce mobilyanın yüzeyi tamamen temizlenmiş olmalı.

Gevşemiş ve eski boya kalıntıları olan bir mobilyayı zımpara ya da bir telli fırça yardımıyla düzleyin. Mobilya parçası her ne kadar pürüzsüz görünse de siz son bir defa zımparalamak isteyebilirsiniz. Kaba bir yüzeye boya iyi oturmaz, zımparalamak boyanın iyi tutunmasına yardımcı olur. Zımpara işlemini tamamladıktan sonra nemli bir bezle mobilyayı silin.

Boyama işine başlamadan önce yüzeyin kuru olduğundan emin olmak için kontrol edin. Temizlik ve zımpara tamamlandıktan sonra ıslak bir zemini boyamak istemeyeceksiniz.

Boyanacak mobilyanın tüm parçalarını sökün. Menteşeler, kapı tokmakları ve diğer çıkarılabilir parçaları çıkarmak için tornavidadan yardım almanız gerekebilir.

Boyanmasını istemediğiniz ayna, cam gibi parçaları bant ve gazete kağıdı yardımıyla güzelce kapatın.

Mobilyanızı açık bir havada ya da havalandırılmış bir ortamda bulundurun. Havasız ve rütubetli ortam boya için uygun olmayabilir.

Boyamaya başlamadan önce sprey boyanızı iyice çalkalayın. Bu bazı yerlerin kalın, bazı yerlerin daha ince olma tehlikesini azaltacaktır.

Tek fısta tüm mobilyayı kaplayacak uzaklıktan tutarak spreyle sıkma işlemine başlayın. Yaklaşık 30 cm yeterli olacaktır. Fazla da yakın tutarsanız çok fazla nüfuz edebilir.

İki kat boya atın ve 1 saat kurumaya bırakın. Boya kuruma süresi kullandığınız kumaş türüne göre değişebilir siz her ihtimale karşı oturmadan önce kontrol edin.

Ve birkaç saat sonra kullanıma hazır tertemiz istikbal mobilyanız.

Yorumlar

  1. Ezgi Durmuş der ki:

    Ben de boyadım koltuğumu ama yazık oldu. Yanlışlıkla su bazlı duvar boyasıyla boyamışım çöpe attık kanepeyi. :)

  2. Volkan Dembur der ki:

    Sprey boyayla boyayacağıma giderim mahalledeki Şükrü Usta’ya yeni kumaş kaplattırırım.

  3. Aysun ulker der ki:

    Bu boyayı nasil bulabiliriz nerden alırız lütfen yardımcı olurmusunuz

Fikrini söyle

*