Endüstriyel Mobilya Dönemi

Maskülen, mekanik ve deneysel olarak tanımlanan endüstriyel stilin, doğal malzemeler ve sıcak renklerle bir araya gelmesiyle ortaya çıkan “Warm Industrial” yani sıcak endüstriyel stil, bundan sonra sıkça karşımıza çıkacak gibi. Dizilerdeki en havalı oyuncuların evlerine dikkat ederseniz bu stilin ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz. Özellikle İntikam dizisinin bir sonraki bölümünü izlerken, Hakan’ın evi ya da dizinin yeni karakteri Ali’nin yaşadığı hangara dikkat ederseniz bu stile dair pek çok yaratıcı ipucuyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle son dönemde Tünel’in yerini alan Karaköy’de açılan neredeyse tüm kafe ve restoranlar da bu stilde dekore ediliyor. Bu stilin öncülerinden biri de sıra dışı tasarımları ve benzersiz aydınlatma tasarımlarıyla Amerikalı Restoration Hardware markası. Daha doğal, el değmemiş, üzerinde fazla oynanmamış, ham. dokusunu koruyan, geçmişin izlerini taşıyan yaşam alanları günümüz hayatında da bir ihtiyaç haline geldi. Bu eğilimden yola çıkarak iç mimarlar artık eski yapıları renove ederken mekanların doğal dokularını ve endüstriyel yapılarını olduğu gibi bırakıp sıcak detaylarla endüstriyel görünümün mekanik ve soğuk havasını kırmaya çalışıyorlar. Hatta yeni ve modern binaların iç dekorasyonunda bile eskitilmiş ya da endüstriyel bir görünüm vermek için tuğla duvarlar, devasa çelik havalandırma boruları, sarkıt ampuller ve eski kapılar gibi detaylar kullanılıyor.

 • Deri mobilyalar bu stilin vazgeçilmezi. Mekana sıcaklık katmak için hem dayanıklı, hem şık hem de yaşanmışlık hissi veren deri mobilyalardan vazgeçmeyin.
 • Çıplak sarkıt ampul aydınlatmalartercih ederseniz renkli halatlarla duvarınıza monte ederek ortama sıcaklık katabilirsiniz.
  Sonbaharda doğanın büründüğü bin bir çarpıcı renk tonunu evlerinize taşıyarak gri ağırlıklı endüstriyel stili yumuşatabilirsiniz. Turuncu, sarı, kırmızı ve yeşilin canlı tonları endüstriyel detayların soğukluğunu kıracaktır.
 • Bir evin mimari dokusu genelde duvarkağıdı, boya ve alçı paneller arkasına gizlenmiştir. Kereste yerler, tuğla duvarlar ve kirişler gibi detayları olduğu gibi koruyarak sıcak ve endüstriyel bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Maskülen yönü ağır basan endüstriyel tarza renkli ev tekstilleri, yumuşak dokular ve desenli eski karolarla feminen dokunuşlar katabilirsiniz.
 • Bir kereste parçasına neon renkli hairpin (firkete) metal ayaklar monte ederek endüstriyel sıcak stile uygun kendi masanızı yaratabilirsiniz.
 • Basit bir tahta kasaya metalik tekerlekli ayaklar monte ederek dergilik olarak değerlendirebilirsiniz.
 • Tavan pervaneleri bu stil için hem dekoratif hem de serinletici bir dekorasyon çözümü olacaktır.
 • Mutfağınızda bir duvarı ya da mutfak kapısını kara tahta boyasıyla boyayabilir, kara tahtanızı alışveriş listenizi, size ilham veren şarkı sözlerini yazmak ya da evde sevdiklerinize eğlenceli notlar bırakmak için kullanabilirsiniz.
 • Zıtlık yaratmaktan korkmayın, mekanın dokusu ve endüstriyel detaylarına zıt; renk, doku ve desenler kullanabilirsiniz.
 • Endüstriyel görünümlü havalandırma boruları ve tuğla duvarlı salonunuzda yere beyaz bir post koyabilir, deri koltuklarınızı sarı, turuncu ve yeşil gibi canlı renklerde yastıklarla dekore edebilirsiniz.
 • Çukurcuma’da antika ve ikinci el eşya satan mağazalardan toplayacağınız vintage dekoratif objeler endüstriyel stilin soğukluğuna yaşanmışlık ve sıcaklık katacaktır.
 • Ahşap ve metalin dışında sıcak endüstriyel tarzda eskitilmiş (rustik) deri, kütük, ağaç dalları gibi doğal parçalar ve hikayesi olan vintage objeleri bir arada kullanabilirsiniz. Sıcak detaylar ve doğal dokularla endüstriyel dokusu olan yaşam mekanlarınız çok daha davetkar olacaktır.
 • Eski bir Chesterfield koltuk ya da basit rustik çerçeveli bir sofa, deri butterfly koltuk, ham ahşap bir yemek masası, halı yerine sığır postu, bir duvara yaslayabileceğiniz antika büyük boy bir ayna, basamaklarını raf olarak kullanacağınız portatif bir merdiven bu stil için tercih edebileceğiniz dekorasyon çözümleri arasında.

Fikrini söyle

*