Duygularınıza Hitap Eden Mobilyalar

En sevilen evlerin en sevilen köşelerinde hep güzel mobilyalar görmek insanların sevgilerini yansıtmak, hayatımızdaki en güzel gayelerden biridir. Güzel günlerde camdan dışarı bakıtğımız vakit gördüğümüz o sımsıcak ifadeler biz insanların duygularını yansıtan yegane mevzular değil midir? İnsanların dinlediği müzikler, yaşadığı alanlar kendilerinin nasıl birer birey olduklarını ortaya çıkaran unsurlardır. İnsanlar hangi tür müzik dinlerse dinlesinler sonuç itibariyle o müzikte duygu ararlar. Şarkılardaki temel öğe, insan duygusuna hitap etmesidir. Duygusuz parçalar bütünüyle gereksiz ve amaçsızdırlar. İster türkü, ister pop isterseniz rock müzik dinleyin. Şarkı sözlerinde kendinize ait bir şeyler bulmuyorsanız aslında o müziğin sizin için bir şeyler ifade etmediği açıktır. Bu yüzden insanların dinlediği müzik türü insanların kendi benliğini tanıması için önem arz etmektedir.

Müzik kültürü kadar değerli olan şey de mobilya kültürüdür. Kullandığınız mobilya gözünüzden ziyade duygularınıza hitap etmelidir. Bu açıdan mobilya ve müzik birbirlerine benzerler. Her iki faktörde de duygu ana öğedir. Esasen pek farkında olmasak da insan yaşamında duyguların yeri kocaman bir yer kaplar. Her insanın duyguları vardır. İnsanı insan yapan, diğer canlılardan ayıran şey de duygularıdır. Herhangi bir aslanın bir ceylana acıyıp onu avlamaktan vazgeçtiği nerede görülmüştür? İnsanlar vicdan ve özellikle duygu sahibidirler. İnsanın yaşamında içinde bulunduğu duygu değişimleri o insanın kendisini tanıması için altın değneklerdir belki de. Kullandığınız mobilya sizin duygularınıza dokunmuyor, sizi mutlu etmiyorsa o mobilyaya ihtiyacınız yok demektir. En iyimser rakamla yetmiş yıl olan insan yaşamı boyunca gereksiz ve umutsuz eylemlerden kaçınmak insanın yapması gereken en öenmli görevlerindendir. Mobilya seçimi konusuna gelmeden önce göz atmamız gereken birkaç unsurdan biri de insanın yaşama amacıdır. İnsan ne için yaşar? Bir din adamına sorarsanız ibadet etmek için, bir sporcuya sorarsanız spor yapmak için, bir nihiliste sorduğunuzda hiç için, bir müzisyene sorarsanız insan müzik yapmak için yaşar diyecektir. Her insanın yaşam gayesi farklı olabildiği gibi kendisine uygun mobilya seçimi de farklı olacaktır. Tasarım kriterleri insanın duygularını etkileyecek şekilde olan mobilyalar insanın yaşamının mutlu geçmesi için katkıda bulunacaktır. Örneğin Formula 1 aracı şeklinde dizayn edilmiş genç odası takımını ele alalım. Bu mobilya gelişi güzel yapılmış bir mobilya değildir. Mobilyayı tasarlayan tasarımcı öncelikle kendi çocukluğuna inmiş, en sevdiği şeylerin bir listesini yapmış ve mobilya tasarımı için uygun olan unsurları bir bir çıkarmıştır. Daha sonrasında yarış arabası şeklinde dizayn aklına gelmiştir. Dünya üzerinde bütün önemli icatların ihtiyaçtan çıktğı sözü gerçekliğini o kadar da belli etmektedir ki önünde saygıyla eğilmek bizim yapabileceğimiz en önemli eylemdir.

Ülkemizde mobilya sektörü yıllardır gelişimini korumaktadır. Gelişimi korumak değimi ilk bakışta çok anlamsız gelebilir. Ancak yurt dışındaki mobilyalara baktığımızda aslında ne kadar da anlamlı olduğu gözlenecektir. En güzel şeylerin yurt dışında, en kötülerinin de ülkemizde olduğu yanıgısı vatandaşlar tarafından oldukça sık dile getirilir olmuştur. İstikbal’in göklerde olduğu bir ülkede bunların söylenmesi son derece hazin durumlar oluştursa da bizim en birinci görevimiz ülkemizi sevmek olmalıdır. Elbette ülkemizi sevmekten bahsederken faşist ve ırkçı bir yaklaşım takınmak kastedilmemektedir. En güzel günlerin, en güzel gecelerinde kullanabileceğiniz istikbal ultra energy yatak size öncülük edebilir bu durumlarda. Şimdi birkaç dakikanızı ayırarak düşünün, siz neden yaşıyorsunuz? Para kazanmak için yaşamaktan bıkmadınız mı? Ama eliniden ne gelir ki? 21. yüzyılın dünya düzeninde insanlar para kazanmak için yaşar olmuşlar. Özellikle ülkemizde yaşamını yatakla iş arasında geçiren milyonlar bulunmakta. Bunların tek umudu On Numara, Sayısal Loto gibi şans oyunları. Bu oyunları oynayan insanlar birkaç dakika da olsa umuda kapılıp kendi öz benliklerini ufak bir kağıt parçasına emanet etmektedirler. İşte bu durumda imdadımıza yetişecek bir kitap bulunmakta. Bu kitabın adını ilerleyen günlerde siz sevgili mobilya severlerle paylaşacağız. Bundan önce söylememiz gereken şeylerden biri de evinize mobilya alırken dikkatli olmanız. Evkurcu, ikinci elci gibi isimler kullanan ve belki de bir asır önce üretilen mobilyaları yıllarca pislik içinde tuttuktan sonra sözgelimi ucuza insanlara satan bu insanlar insanların sağlıklarıyla nasıl oynadıklarının farkında değil. Yeni evinize ikinci el bir mobilya aldığınızda aslında farkında olmasanız da o mobilyanın içinde küçük böcek lavralarını getirmiş bulunmaktasınız. Belki birkaç günde, belki de birkaç ayda yumurtadan çıkan böcekler evinizi sardığında nereden geldiğini anlayamadığınız bir haşere baskını ile yüzleşeceksiniz. Evinizi ilaçlatmak için harcayacağınız para kullanılmamış yani sıfır diye tabir edilen mobilyaya vereceğiniz paranın belki de kat be katına mal olacak. İşte bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız siz siz olun mobilyanızı güvendiğiniz firmalardan özellikle İstikbal Mobilya’dan alın. İstikbal Mobilya, Türkiye’de yaygın satış ağı bulunan en kaliteli mobilya üreticilerindendir. Aldığınız mobilyanın uzun süre dayanması ve garantili olmasını istiyorsanız size kesinlikle öneririz. Şimdi hemen derin bir nefes alın ve en yakın istikbal bayisine bir uğrayın. Almayı düşünmüyorsanız bile bir bakın, o rahatlığı tattıktan sonra belki almak istersiniz belli mi olur?

Fikrini söyle

*